poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Miłość niejedno ma imię


Słowo miłość jest terminem wieloznacznym. Może oznaczać zarówno miłość macierzyńską, ojcowską jak i też koleżeńską czy duchową. W języku polskim słów określających miłość jest niewiele. Mówimy często o uczuciu, upodobaniu czy pociągu. W Nowym Testamencie jak i w Biblii jest wiele synonimów miłości. Wywodzą się ono z greki i z języka hebrajskiego. Kto chce poznać siłę miłości musi znać określenia greckie: eros, storge, filia i agape.

Po grecku
+ Eros oznacza pożądliwość płciową, żądzę seksualną, która nie respektuje żadnych zasad i porządku. Eros to odpowiednik rzymskiego Amora czy Kupidyna. Zdecydowanie jednak w Biblii unika się tego słowa ze względu na jego sprzeczność z zasadami moralnymi, religią Mojżeszową i chrześcijańską.
+ Drugim określeniem jest storge. Oznacza czułość, przywiązanie rzadko miłość płciową. Jest to na przykład miłość do matki. Zawiera również element cielesny (przytulenie), ale nie erotyczny.
+ Następnym słowem jest filia. To słowo w Nowym testamencie pojawia się tylko raz i oznacza "przyjaźń ze światem". Ogólniej filia oznacza przyjaźń, zażyłość, przyjacielskość, a nawet serdeczność. Chodzi tu o miłość bardziej duchową.
+ Agape to najważniejsze określenie. Oznacza miłość doskonałą. Jest to miłość męża i żony, miłość Boga do człowieka i człowieka do Boga oraz miłosierdzie i jałmużnę

W łacinie
W języku łacińskim jest również wiele określeń na miłość. Ich znaczenie jest takie samo jak w języku greckim. Diligo to odpowiednik agape, amor to grecki eros. Najważniejszym jednak słowem jest caritas. Oznacza ono miłość ofiarną i jest najpełniejszą i najtrudniejszą zarazem ze wszystkich "odmian" miłości.
W Biblii nie ma definicji miłości. Występuje za to wiele określeń obrazowych. Jednym z nich jest fundament, co oznacza jest ona podstawą wszystkiego. Na miłości powinno się zacząć budować swoje życie, aby było ono dobre i zgodne z zasadami moralnymi. Następnymi wyrażeniami są: więź doskonała, zaprawa murarska czy budowla z cegieł. Pozostałe to źródło, strumień, pełnia prawa.

Magdalena Foterek

Brak komentarzy: